prva strana

Nedelja, 28. April 2024.

Revija KOLUBARA - Septembar 2003 > prilike

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

mediji

izbor

kultura

pisma

kalendar

revija +

arhiva

impresum

pretraga

šta da se radi

Regionalizacija, decentralizacija, provincijalizacija, itd.

Predrag Savić, poslanik u Skupštini SCG

Kako smo to mi radili?



Ne nedostaju odista ozbiljni predlozi za regionalizaciju i decentralizaciju, pa Ilija Vujačić (Centar za liberalno-demokratske studije i Fakultet političkih nauka) u tekstu „Teritorijalna organizacija vlasti” („Prizma”, januar 2003) izdvaja četiri predloga ustava: Beogradskog centra za ljudska prava, Demokratske stranke Srbije, Forum Iuris-a i predlog profesora Pavla Nikolića.

Vujačić analizira ove predloge i razlikuje ih po karakteru i stepenu decentralizacije, po predloženom broju regiona, nadležnostima, uređenju regionalnih organa, i učešću u centralnoj vlasti. Nema razloga da ulazimo u razlike između ovih predloga, što je Vujačić, inače, veoma detaljno analizirao, jer mislim da je mnogo važnije utvrditi SADRŽINU onoga što želimo da postignemo, nego sve eventualno moguće forme. Dakle, moguća je decentralizacija bez demokratizacije ( nama se i to događalo), kao što je moguća i demokratska decentralizacija, ali bez deregulacije, tj. sa prevelikom ulogom centralne države u svim ključnim oblastima.

Vujačić nabraja četiri uslova koje treba da zadovolje uspešna decentralizacija i regionalizacija države. Prvi je uslov DEMOKRATIJA (široko učešće građana na nižim nivoima samouprave), drugi SUBSIDIJARNOST (sve što niža jedinica vlasti želi i može da obavlja, ne treba na sebe da preuzima centralna vlast), treći EKONOMSKA RACIONALNOST (preuzimanje odgovornosti za sopstvenu sudbinu na svim nivoima vlasti) i četvrti - LIBERALIZAM koji zahteva najmanji mogući stepen državne regulacije.

Veoma dobro zapažajući da su pitanja teritorijalne podele Srbije, stepena autonomije mogućih pokrajina, regiona, oblasti i njihovih ovlašćenja visoko konfliktna i verovatno najkontroverznija od svih ustavnih pitanja, Vujačić, u skladu sa svojim shvatanjima, predlaže da novi ustav predvidi samo osnovne ustavne okvire za teritorijalnu organizaciju, a da sve ostalo prepusti inicijativi opština.